עסקאות מקרקעין

עסקאות מקרקעין
אם אתם עומדים לרכוש דירה, בין אם מדובר בדירת יד שניה ובין אם מדובר בדירה מקבלן, הרי שמדובר באחת מהעסקאות החשובות בחייכם. עסקה זאת תשפיע על איכות החיים של משפחתכם ותמקד את מירב המשאבים הכספיים שלכם. חובה בעסקה שכזאת להעזר בעורכי דין איכותים, הבקיאים בדיני המקרקעין ובעלי ניסיון רב.
יש לזכור כי מרבית תביעות הרשלנות המקצועית, כנגד עורכי הדין, הנן בתחום המקרקעין, לכן מומלץ שלא להסתכן ולבחור בעורך דין אשר יבחן את העסקה שלכם לפני ולפנים וינהל משא ומתן נכון ואיכותי עבורכם, אשר תואם את הצרכים הספיציפיים שלכם.
לגבי עסקת רכישה של דירה מקבלן, הגם שיש נטייה בציבור לחשוב כי מדובר בהסכם כללי אשר לא ניתן לשינוי, הנה מורכבת אף יותר מעסקת מכר של דירת יד שנייה.
במסגרת עסקה שכזאת, נבחנים הביטחונות שהקבלן מספק וכן מועדי המסירה, לרבות פיצוי בגין איחור מסירת הדירה כמו כן מבצעים שינויים רבים בהסכם הכללי. בעסקה שכזאת יש לחתום עם הקבלן על נספח להסכם, המעגן את כל השינויים המוסכמים בהסכם הכללי והרוכשים מקבלים ליווי משפטי עד למסירת הדירה בפועל. חשוב להבהיר כי דווקא בעסקת רכישת דירה מקבלן, קימת האפשרות של שיבושים בקיום העסקה. תוספות ושינויים שהרוכש מבקש, איחור בקבלת הדירה, השגות לגבי הרכוש הפרטי והרכוש המשותף. לכן חשוב להגדיר מראש את המסגרת המשפטי ולהסתייע בצוות מקצועי שילווה אתכם עד לקבלת טופס האכלוס וכמובן אף לאחר מכן.

טיפים בנושא עסקאות מקרקעין

בדיקת נסח רישום המקרקעין ותיק הבניין
חשוב להוציא נסח מקרקעין מאתר משרד המשפטים, על מנת לבחון שאין כל הערות אזהרה או עיקולים אשר מגבילים את ביצוע העסקה.
יש לשים לב שאין הערות מטעם לשכת ההוצאה לפועל, עיקולים מבית משפט או הערות בדבר קיומו של הליך פשיטת רגל והערות בדבר צווי הריסה מאת הרשות המקומית.
בתיק הבנין יש לבדוק שאין כל צווי הריסה וכי אין חריגות בניה. כדאי ורצוי להשתמש באיש מקצוע מתחום התכנון, מהנדס או אדריכל, אשר יזהה באם קיימים בנכס חריגות בניה, בעיקר כאשר מדובר בעסקאות של בתים צמודי קרקע.

הקפדה על עריכת הסכם מכר מתאים
במסגרת עריכת ההסכם יש להקפיד כמובן על מועדי התשלום.
באם אתם מוכרים או קונים דירה, יש לשים לב כי מועדי התשלום מתאימים לצרכים שלכם ותואמים את מועדי התשלום בעסקה המקבילה שלכם . כמו כן, יש לשים לב למועדי מסירת החזקה ומועד תשלום המשכנתא באם אתם נוטלים משכנתא.
יש להקפיד על רישום הערת אזהרה מיד עם חתימת ההסכם וכן להפקיד להשאיר מספיק כספים בנאמנות לסיום העסקה, על מנת להבטיח את תשלום המיסים והיטל ההשבחה, אם קיימים.

לייעוץ ראשוני מקצועי חייגו כעת