הספר שכנים   רבים הם הנושאים והמחלוקות בבית המשותף. אופן תשלום דמי הועד, ניהול הבית המשותף, אסיפות בבית המשותף, תיקונים ואחזקה של הרכוש המשותף ועל מי הם חלים, האם רכוש מסוים הינו משותף או פרטי, התקנת מעלית בבית המשותף, התנתקות ממערכות מים וביוב ומערכות הסקה מרכזית, פניה לגוף המוסמך על מנת שיכריע בסכסוכים ועוד נושאים רבים ומגוונים. הספר שכנים נועד לשמש מורה נבוכים לועדי בתים ולציבור הרחב בכל נושאי הבית המשותף, לרבות עסקאות של תמ"א 38 ברכוש המשותף. הספר בנוי באופן בו מוצג תחילה הסעיף הרלוונטי בחוק, לאחר מכן דברי הסבר ופיסקה רלוונטית. באופן שכזה יכול הקורא להבין את משמעות הסעיף הספציפי והתייחסות בתי המשפט ולשכות המפקח על רישום המקרקעין לסוגיה. הקורא אף יכול להבין את מגמת בתי המשפט לגבי ניהול הרכוש המשותף ובאמצעים אלו יכול להתמודד עם סוגיות בבית המשותף.

דברי הקדמה – מר ראובן צדוק, מנכ"ל האגודה לתרבות הדיור

החיים בבית המשותף יכולים להיות נוחים ונעימים, אך לעתים יכולים גם להוביל ללא מעט חיכוכים מיותרים ומחלוקות בנושאים שונים, כמו: תחזוקת הרכוש המשותף, ניהול הבית המשותף, יישוב סכסוכי שכנים, תמ"א 38 ועוד.

הפרק העוסק בבתים משותפים בחוק המקרקעין תשכ"ט – 1969 מספק את המסגרת המשפטית לחיים בבית המשותף, אך לא נותן את הפרשנות המשפטית לכלל הסוגיות. לשם כך, קיימת הפסיקה של בתי המשפט, המנסה ליצוק פרשנות ותוכן לחוק.

בתוך כל המכלול העצום הזה פועלת האגודה לתרבות הדיור, כדי לאחד את הדיירים סביב האינטרס המרכזי של ניהול הבית המשותף ושמירה על הרכוש המשותף. וכל זאת בהוגנות, תוך כבוד הדדי ובשמירה על יחסי שכנות טובים ותקינים.

ספרו של עו"ד אבי ענתבי מביא בפני הקורא את הפן המשפטי בניהול הבית המשותף.                    
הוא מציג את סעיף החוק הרלוונטי כפי שהוא מופיע בחוק המקרקעין, ולאחריו מובאים דברי הסבר והפסיקה הרלוונטית, המציגים את עמדת בתי המשפט השונים לגבי אותו סעיף.

ועדים יקרים, אני בטוח כי ספרו של עו"ד ענתבי יהיה שימושי עבורכם ויסייע לכם בהבנת הפרשנות החקיקתית בהתייחס לאותם סעיפים שבהם הנכם מבקשים להסתייע בניהול הבית המשותף.

אין לי ספק, כי הספר יעשיר את הידע הרב שלכם, אותו צברתם במסגרת פעילותכם כנציגות הבית, וישמש אתכם בשמירה על יחסי שכנות טובים ותקינים בבית המשותף.

                                                                                    ראובן צדוק

                                                                                    מנכ"ל האגודה לתרבות הדיור

לייעוץ ראשוני מקצועי חייגו כעת