פשיטת רגל

פשיטת רגל
מי מאתנו לא מרגיש לפעמים שההוצאות חונקות אותו. תשלום למשכנתא, תשלום לגנים, חוגים לילדים, קניות בסופר.
החודש מתחיל וכבר נעלמת חצי משכורת. לפעמים חלקנו פשוט מאבדים שליטה. פתאום פקיד הבנק מתחיל להתקשר ולדווח על חריגות בחשבון , הוראות קבע או שיקים מתחילים לחזור.
ככה מתחיל להתגלגל לו כדור השלג. בהתחלה הוא כדור קטן ובלתי נראה ולאחר מכן הוא מתחיל לצבור תאוצה והופך לבלתי ניתן לשליטה. לאחר עשרה שיקים, חשבון הבנק הופך להיות מוגבל ואנחנו מתחילים לעבוד ללא שיקים, כרטיס האשראי נעלם ואז מתחילות התביעות הרבות וההוצאה לפועל. פתאום דפיקה בדלת וקבלני ההוצאה לפועל עומדים בפתח ומבקשים לקחת את הסלון והטלויזיה.

פשיטת רגל היא הליך חדלות הפרעון החל על חייבים שהם יחידים. בהכרזת החייב כפושט רגל יש יתרונות וחסרונות עבור החייב ונושיו. ברוב המקרים, החייב הוא המבקש הגנה מנושיו על ידי כניסה להליך זה. חשוב להבהיר, פשיטת רגל יכולה להתרחש עקב ביש מזל אקראי מחלה, פיטורין מעבודה. פשיטת רגל אינה נוחה עבור החייב עצמו, עליו מוטלות סנקציות משמעותיות מרגע הכניסה להליך.
המשפט מנסה לאזן בין זכויות הנושים והחייבים. איזון כאמור הוא סבוך במיוחד בזמנים של משבר כלכלי, כאשר חייבים רבים הופכים חדלי פירעון ועשויים לגרור אחריהם את נושיהם לדוגמא בנקים. אחת הדרכים בהן המשפט מנסה לשפר את האיזון הוא מתן תגמול והזדמנות שנייה לחייבים שנכנסו למצב זה בתום לב, לעומת הטלת סנקציות כבדות על חייבים שגרמו למצב בכוונה או תוך הפרת חובה אישית. בכל מקרה, העקרון הוא שיש לפרוע שיעור גבוה ככל האפשר מהחוב המקורי, תוך ירידה לנכסיו של החייב (דבר הנעשה בכל סוגי ההליכים). לא ניתן להשתמש בחדלות פירעון כדי להימנע מהחזר חובות, אלא רק בשיעור בו החייב באמת ובתמים אינו מסוגל להחזירם.

טיפים בנושא פשיטת רגל

הצורך בטיפול מיידי
חשוב לזכור, כי יש דרכים לפתור את הבעיות הכספיות שלכם, בכל שלב בתהליך. אם זה בהתחלה, בהסדרים נוחים שיאפשרו לכם לחיות נכון, או אם זה במצב הקריטי, כאשר ההוצאה לפועל דופקת בדלת ורוצים לפנות אתכם מהבית או לקחת לכם את הרכוש.חשוב לפעול מהר ולזכות בהגנת בית המשפט לנקוט בהליך המתאים, לעכב את ההליכים לפני שהנושים יפעלו.
הגנת החייב
חשוב להבהיר, במסגרת דיני פשיטת רגל, גם זכויות החייב מוגנות. חייב אשר יצר חובות בתום לב, יהנה מהגנת בית המשפט. בתי המשפט מאזנים בין זכויות הנושים וזכויות החייב ולעיתים יעדיפו את זכויותיו של האחרון. ברגע שאדם נכנס להליכי פשיטת רגל וכל עוד אינו עושה שימוש לרעה בהליכים אלו, התנהלות שלו מוגנת ובית המשפט יבחן את פעולותיו מאותו מועד ועד למועד ההפטר בו יקבל החייב פטור מחובותיו .

לייעוץ ראשוני מקצועי חייגו כעת